• Aktuality

Aktuality

23. března 2021

TT Vzdělávání21: K prezenční výuce se musí co nejdříve navrátit i studenti vysokých škol


Think-tank Univerzity Karlovy Vzdělávání21 upozorňuje, že i na studenty vysokých škol je třeba myslet v plánech na návrat žáků a studentů k prezenční výuce, jakmile to dovolí stav epidemie. Zejména ve studijních programech, které staví na praktické výuce a nespadají do povolených výjimek, je situace kritická.


Prezenční výuka na vysokých školách je nyní umožněna jen pro lékařské, farmaceutické a učitelské studijní programy pro klinickou a praktickou výuku a praxi. Studenti dalších oborů ostatních studijních programů, pro které je jádrem oboru praktická a laboratorní výuka, mohli tento akademický rok do škol jen několik málo týdnů. Jejich praktickou výuku ale nelze vždy plně distančně nahradit. Mnoho studentů tak stojí před rizikem prodloužení studia. Tito studenti by tak nemohli nastoupit do praxe, což by mělo další negativní dopad na ekonomiku ČR.


Alespoň studenty závěrečných ročníků je třeba pustit do laboratoří a k přístrojům co nejdříve, byť samozřejmě za přísných režimových opatření,“ říká rektor Univerzity Karlovy prof. Tomáš Zima. „Nesmí se zapomenout ani na umělecké obory a studenty zejména prvních ročníků, kteří mohou ztrácet motivaci,“ dodává.


Vysoké školy jsou schopné dodržovat vysoké standardy protiepidemických opatření. Samozřejmostí je pravidelné testování antigenními testy. Na rozdíl od mnoha jiných prostředí jde na vysokých školách při laboratorní a praktické výuce poměrně dobře dodržovat malé skupinky osob a rozestupy, studenti mohou nosit respirátory.


Think-tank Vzdělávání21 proto doporučuje:

  • Umožnit již v první vlně „otevírání škol“ studentům závěrečných ročníků VŠ prezenční praktickou a laboratorní výuku, následně pak studentům prvních ročníků.

  • Po dalším zlepšení epidemické situace umožnit prezenční výuku pro další skupiny studentů (a zároveň navyšování počtu studentů ve skupinách pro prezenční zkoušení), při dodržení režimových opatření.


Kontakt pro média: MgA. Martin Ayrer, vedoucí Oddělení marketingu, +420 602 135 517, martin.ayrer@ruk.cuni.cz.


Foto: Vladimír Šigut, UK

Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám