• Archiv
  • Konání maturitních zkoušek je nezbytné pro udržení úrovně českého školství

Konání maturitních zkoušek je nezbytné pro udržení úrovně českého školství

Think-tank Vzdělávání21: Konání maturitních zkoušek je nezbytné pro udržení úrovně českého školství


Think-tank Univerzity Karlovy Vzdělávání21 se připojuje k výzvám odborných institucí a apeluje na předsedu vlády Andreje Babiše, aby i v letošním roce zachoval konání maturitních a závěrečných zkoušek. Pro udržení kvality českého školství a úrovně studentů je nezbytné, aby se zkoušky, byť s určitými úpravami, uskutečnily. Think-tank tak podporuje prohlášení České konference rektorů ze dne 8. března i Otevřený dopis předsedovi vlády Andreji Babišovi zveřejněný zástupci základních a středních škol.


Složení tzv. zkoušky dospělosti je podle think-tanku integrální součástí středoškolského vzdělání a důležitou přípravou pro další studium. Nahrazení tradiční maturitní zkoušky úřední formou by poškodilo především samotné maturanty, kteří by nyní přišli o motivaci k učení, nebyli by připraveni na náročnost vysokoškolského studia a jejich středoškolské vzdělání by mohlo být veřejností považováno za neplnohodnotné.


Členové think-tanku Vzdělávání21 si uvědomují, že současná situace je pro maturanty mimořádně náročná. Školy a jejich ředitelky a ředitelé ale jasně deklarovali, že poskytují studentům maximální podporu, aby se ke zkouškám mohli připravit. S ohledem na ztížené podmínky už navíc došlo k úpravám, kdy byly například zrušeny písemné práce z českého a cizího jazyka, byl prodloužen čas na konání didaktických testů či upraven rozsah praktické části zkoušky.


I z aktuální situace je zřejmé, že je nutné vést diskuzi o budoucí podobě maturitních a závěrečných zkoušek. Do těchto diskuzí je think-tank plně připraven se zapojit.


Členové think-tanku Vzdělávání21 žádají, aby ministerstvo co nejdříve zveřejnilo závazné informace o podobě a organizaci letošních maturit. Věří také, že budou v dostatečné míře zohledněny mimořádné podmínky, v nichž se studenti (především ti, kteří pomáhají ve zdravotnictví a sociálních službách) k těmto zkouškám připravují.


Od stanoviska think-tanku se distancoval předseda České středoškolské unie Viktor René Schilke.


Příloha 1.: Prohlášení České konference rektorů ke konání maturitních zkoušek v roce 2021

Příloha 2.: Otevřený dopis předsedovi vlády Ing. Andreji Babišovi


Kontakt pro média: MgA. Martin Ayrer, vedoucí Oddělení marketingu, +420 602 135 517, martin.ayrer@ruk.cuni.cz.Poslední změna: 5. únor 2024 23:53 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám