• Aktuality

Aktuality

16. září 2021

Aktuálně.cz: Volební programy pod lupou. Daně půjdou nahoru, strany to voličům tají, tvrdí experti

Učitelům už sliby na zvýšení platů nestačí


Podle prorektorky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Radky Wildové může letos téma školství ovlivnit rozhodování voličů výrazněji, než tomu bylo v minulých letech. A to kvůli pozornosti, kterou mu během epidemie přinesla distanční výuka. Na klíčových tématech, které je třeba v oblasti řešit, se podle Wildové politické strany v programech celkem shodují. Často však neuvádějí, jak vyhlášených cílů dosáhnout.


Do nadcházejících voleb by měly strany jít s cílem řešit další směřování inkluzivního vzdělávání, podporu technologické a bezpečnostní gramotnosti včetně problémů odkrytých epidemií, odstraňování nerovností v našem vzdělávacím systému a podporu učitelů,” vyjmenovává expertka.


Regionální nerovnosti i závislost vzdělávání na sociálním původu patří k zásadním problémům vzdělávání v Česku i podle sociologa Prokopa. Tyto výzvy podle něj dobře reflektuje program Spolu a Pirátů se starosty.


Většina stran se v programech hlásí k propojení výuky na středních školách s praxí. Bohumil Kartous z Pražského inovačního institutu ale upozorňuje, že o takzvaném duálním vzdělávání se hovoří minimálně dvacet let, ale chybí podmínky pro jeho skutečné provedení. 


Experti obecně chválí propracovanost školských programů koalice Pirátů a STAN, Spolu a ČSSD. “Je skvělé, že si jako jediní berou za cíl reformu klíčových zkoušek, přijímaček na středních školách a maturit,” komentuje Kartous jeden ze slibů Pirátů se starosty.


Dále vyzdvihuje, že hnutí ANO se může v oblasti školství opřít o některé výsledky. "Je nutno současné vládě přiznat, že zvýšila platy učitelů podstatněji než kterákoliv předchozí vláda," zdůrazňuje. K programu hnutí do voleb je však spíš kritický. "Mantrám o navyšování platů či podpoře pedagogů chybí jakákoliv představa o provedení," říká odborník. 


Wildová pak připomíná, že zvýšení financí do školství i zvýšení platů se objevuje téměř ve všech volebních programech. "Učitelům již ale nestačí jen zvýšení platů. Dožadují se i kariérního rozvoje či kvalitních podmínek pro svoji práci," domnívá se. 


Celý článek "Volební programy pod lupou. Daně půjdou nahoru, strany to voličům tají, tvrdí experti" si přečtěne na aktualne.cz.

Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám