Nový zákon o vysokých školách:

nové směřování českého vysokého školství?


6. června 2025, 10:00-12:00, Didaktikon, Kampus Hybernská, Hybernská 998/4, Praha


Současný zákon o vysokých školách z roku 1998 byl během své platnosti novelizován více než třicetkrát. V průběhu času se měnila rovněž struktura souvisejících nařízení a vyhlášek, přičemž celá legislativa v oblasti vysokého školství musela reagovat i na řadu vnějších krizových situací, například pandemii covidu-19 nebo ruskou agresi vůči Ukrajině.

V posledních deseti letech lze v rámci této řady změn identifikovat dva hlavní momenty, kdy došlo k významnějším systémovým posunům v legislativním rámci. Prvním z nich bylo přijetí zákona č. 137/2016 Sb., jehož přínosem bylo zejména nové pojetí akreditací a zajišťování kvality. Druhým příkladem je letošní zákon č. 52/2025 Sb., který kromě řešení dlouhodobých legislativně-technických problémů přináší i řadu koncepčních změn – například v oblasti průběhu studia, internacionalizace či podmínek doktorské přípravy. V neposlední řadě obsahuje posun v celkovém pojetí terciárního vzdělávání, včetně nové konstrukce Národního akreditačního úřadu pro terciární vzdělávání.

Průběh projednávání této poslední novelizace ukázal na poměrně široký konsensus ohledně potřeby nově promyslet základní legislativní úpravu vysokého školství. V reakci na to byla přislíbena příprava zcela nové podoby zákona. Jedno z prvních veřejných představení koncepčních úvah ze strany Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy proběhlo 4. dubna 2025 na jednání Národního konventu o vzdělávání v prostorách Senátu Parlamentu ČR. Na tuto iniciativu reagovaly oba orgány reprezentace vysokých škol zahájením vnitřní diskuse nad tezemi pro nový zákon.

Think-tank Vzdělávání 21 je přesvědčen, že takto zásadní oblast vyžaduje systematický přístup – zejména otevřenou diskusi o celkovém smyslu a cílech nové legislativy, jejichž naplnění by pak měla přinášet jednotlivá opatření a nástroje. Domníváme se, že taková debata dosud neprobíhá v dostatečné míře a že má smysl nezávisle na volebním cyklu, neboť legitimní diskuse o možnostech a limitech současného systému z veřejného prostoru pravděpodobně jen tak nezmizí.

V rámci našeho setkání bychom se spolu s našimi hosty rádi dotkli témat, jako jsou institucionální diverzifikace, řízení a autonomie vysokých škol, akademické kariéry, společenská poptávka nebo tzv. kontraktové financování.


V panelové diskusi se o své názory a zkušenosti podělí

  • Jakub Fischer (děkan Fakulty informatiky a statistiky, Vysoká škola ekonomická v Praze)

  • Eva Lehečková (děkanka Filozofické fakulty, Univerzita Karlova)

  • Ladislav Krištoufek (prorektor, Univerzita Karlova)

  • Michal Malacka (bývalý prorektor a děkan Právnické fakulty, Univerzita Palackého v Olomouci)


Zahájení a moderace se ujme Pavel Doleček.



Poslední změna: 6. květen 2025 11:37 
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám