• Aktuality

Aktuality

3. března 2022

idnes.cz: Tři školy přijmou ukrajinské děti. Žáků mohou být až desetitisíce, míní Zima


Ministr školství Petr Gazdík (STAN) představuje, jak proběhne umístění uprchlých ukrajinských dětí do vybraných škol v Česku. Výuka bude probíhat v ukrajinském jazyce s rodilými vyučujícími, ve třech prvních školách začne již od pondělí. Časem zúčastněných škol budou desítky. Na projektu „Ukrajinské jednotřídky“ spolupracuje kromě resortu školství taktéž ukrajinské velvyslanectví, nadační fond Děti Ukrajiny či emeritní rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Podle něj mohou být takových dětí tisíce až desetitisíce.


Na děti dopadá nejvíce problémů války a ty je mohou ovlivnit na velmi dlouhou dobu. Zejména psychické problémy plynoucí z toho, že slyšely dopadat bomby. Život pokračuje a děti by měli mít možnost se dále učit,“ uvedl ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis. „Školy byly nuceny přerušit výuku. Proto mně, jako ministrovi školství, připadá logické, aby na ní u nás bylo navázáno,“ uvedl ministr Gazdík.


Naší snahou ve školství samozřejmě bude, aby ukrajinští rodiče mohli co nejdříve pracovat. A aby mohli pracovat, tak k tomu potřebují mít děti ve škole,“ řekl ve středu Gazdík po jednání vlády. Cílem podle ministra by mělo být zaměstnat ukrajinské učitele.


Drtivá většina žen se již v přijímacím centru ptá na zaměstnání,“ uvedl Petr Hladík, náměstek primátorky Brna. Ukrajinských dětí žádajících o výuku budou podle něj jenom v Brně stovky ve velmi krátké době. V úterý se zde do základního školství přihlásilo zhruba třicet dětí, nyní jich je již přes padesát. Ze šestašedesáti základních škol v Brně se jich přihlásilo deset, které mají zkušenost s výuku a integrací ukrajinských žáků. Hladík zmínil zejména ZŠ a MŠ Staňkova, která v současné době vyučuje více jak sto žáků z Ukrajiny.


V Praze zatím bude výuka od pondělí probíhat na 1. Slovanském gymnáziu, v Brně pak v ZŠ Cacoviská a ZŠ Údolní.


Záleží samozřejmě na tom, jak dlouho bude tato brutální nelidská válka trvat,“ sdělil pro portál iDNES.cz Tomáš Zima. Podle emeritního rektora Univerzity Karlovy vznikne databáze, do které se budou moci hlásit učitelky, které jsou mezi prchajícími ženami z Ukrajiny. Jejich počet odhaduje Zima zhruba na stovky až tisíce. Počet dětí, které bude české školství muset vstřebat, může prý dosáhnout až desetitisíců. „České školství je připraveno. Dětem pomoci musíme,“ deklaroval Zima. Přihlásit se lze na webu www.detiukrajiny.cz.


Některé děti přijíždějí samy a my musíme zajistit, aby nebyly bezprizorní,“ uvedl emeritní rektor. Podle Zimy budou opatření trvat měsíce a mohou se promítnout i do letních prázdnin. V budoucnu se rozšíří kromě výuky i na volnočasové aktivity. Ze západní Ukrajiny je podle Zimy zajištěn transport učebních pomůcek. Jednotřídka přijme mezi 15-20 děti, ze začátku se budou dělit jednoduše na 1. a 2. stupeň – při větším počtu dětí bude rozdělení důkladnější.


Pokud by tu děti měly zůstat delší dobu, bude snaha o jejich začlenění do českého školství,“ uvedl Hladík. Projekt vzniká „za pochodu“, průběžně s krizí na Ukrajině a zatím běží zhruba padesát pět hodin. Podle náměstka bude během tohoto víkendu k dispozici více dat ohledně počtu dětí, které do ČR skutečně míří s cílem zde zůstat.


Podle ministra se kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu budou muset přehodnotit priority v rozpočtu. „Budeme žádat úřad vlády a ministerstvo financí o to, aby posílily naše rozpočty v těch oblastech, ve kterých to bude potřeba,“ uvedl. Gazdík připomněl, že ministerstvo školství již v úterý uvolnilo 150 milionů korun na podporu ukrajinských studentů na vysokých školách. „Určitě to není konečná částka, je to první pomoc v zárodku,“ sdělil.


Minulý týden resort školství poskytl učitelům návod, jak by měli současnou situaci s žáky probrat, aby děti mezinárodní konflikt lépe chápaly a nevinily z něho své spolužáky ruské či ukrajinské národnosti.


Vztahy mezi dětmi ve školách se prý postupně stabilizují. „Myslím, že to přišlo v pravý čas, protože agrese, která v prvních dvou dnech velmi narostla ve školách, a měli jsme hlášeny desítky případů, tak v současné době to jemně ustalo,“ uvedl ve středu Gazdík.


Zdroj: idnes.cz


Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám